Bez černý

Jedná se o listnatý keř, dosahující výšky až 8m. Má drobné žlutobílé květy uspořádané do vrcholíků. Plody jsou tvořeny černo-fialovými kuličkami – bezinkami, které jsou jako čerstvé mírně jedovaté. Jedovaté jsou i listy a kůra. Ovšem sušením nebo tepelnou úpravou se tato vlastnost ztrácí. Černý bez je hojně rozšířen po celé České republice. Květy obsahují glykozity, aromatické oleje, tříslovinu, slizovité látky a některé kyseliny. Z květů se dá připravit osvěžující limonáda. Bezové víno má výbornou chuť a vůni. Plody obsahují organické kyseliny, cukr, vitamíny A a C. Proto se dá z plodů připravit výborná šťáva do nápojů, která člověka v létě osvěží a v zimě posílí imunitní systém.

přidejte na:

Fotogalerie

Nahrát vlastní fotografie

Přidat komentář
Chybějící obrázek
Ani na jednom z obrázků není bez černý. Na prvním (ten s plody) je svída, která pokud vím k jídlu není, co je na druhém nemám tušení.

Veronika 31. 03. 2011, 13:14

Chybějící obrázek
Děkujeme moc za upozornění, obrázek s plody je bezu podobný a zřejmě došlo k chybě, za kterou se omlouváme. Druhý obrázek květu však bez je, jen je nafocen ve světle, které jej zbarvuje do nachova. Pokud máte vlastní fotogafii, budeme za Váš příspěvek rádi.

02. 04. 2011, 10:41