Citrónový koláč I.

Obtížnost

Plná hvězdička u hodnocení Plná hvězdička u hodnocení Plná hvězdička u hodnocení Prázdná hvězdička u hodnocení Prázdná hvězdička u hodnocení

Čas přípravy

1h 30min
Čas vaření
1h 0min

Celkový čas

2h 30min

Porce


Nutriční hodnoty

1672 kalorií
4.0g cukrů
114.0g tuků
48.0g bílkovin


Příprava

Korpus uděláme z 150 g hl. mouky, 100 g másla, 80 g cukru, 2 žloutků a soli. V mixéru necháme promísit mouku, špetku soli a vychlazené máslo nakrájené na kostičky, dokud neutvoří žmolky. Pak přidáme cukr a po něm i žloutky. Je-li směs stále sypká, přikápneme 1-2 lžíce ledové vody. Jakmile se vytvoří těsto, zabalíme ho do fólie a dáme na hodinu uležet do lednice. Mezitím necháme rozehřát troubu na 190°C.
Odpočinuté těsto vyválíme na pomoučeném vále na placku. Nejsnadnější cesta je nesundávat folii, pouze ji narovnat a vyválet placku mezi dvěma foliemi, aby se těsto nelepilo na váleček. Placku pak umístíme do vymazané a moukou vysypané formy o průměru 23 cm a dotvarujeme ji prsty (nejlépe mokrými). Okraje vytáhneme co nejvíce do výšky. Takto připravené těsto dáme znovu na 30 minut do lednice. Pak ho překryjeme pečícím papírem a dno vyložíme suchými luštěninami na slepé pečení. Pečeme 10 minut, potom odstraníme papír s luštěninami, snižíme teplotu na 170°C a korpus dopečeme (8-10 minut)
Náplň: Mezitím, co se peče korpus, si připravíme náplň. 1 vejce, bílky a 120 g cukru našleháme metlou najemno. Přidáme vymačkanou citr. šťávu, strouhanou kůru z 1 citronu (pouze žlutou část) a smetanu. Promícheáme a necháme 5 minut odstát.
Nejdříve vlijeme 3/4 citr. náplně na korpus a necháme ji v troubě trochu ztuhnout. Po chvilce přilijeme zbytek a pečeme, dokud náplň neztuhne úplně (asi 25-30 minut). Necháme asi 15 minut zchladnout, ale podáváme nejlépe teplé.

Tip k receptu

Tento koláč je krásně vláčný a korpus je křupavý, rozplývající se na jazyku. Rozhodně se hodí pro různé zvláštní příležitosti, můžeme ke koláči přidat kopeček zmrliny, nebo šlehačku....klidně i obojí :-)

přidejte na:
Sonia005

29. 09. 2010

Další recepty


Přidat recenzi
Chybějící obrázek
Plná hvězdička u hodnocení Plná hvězdička u hodnocení Plná hvězdička u hodnocení Plná hvězdička u hodnocení Plná hvězdička u hodnocení
koláč je velmi dobrý
majka 18. 09. 2016, 20:48
Chybějící obrázek
Plná hvězdička u hodnocení Plná hvězdička u hodnocení Plná hvězdička u hodnocení Prázdná hvězdička u hodnocení Prázdná hvězdička u hodnocení
osviežujúci vláčny citronový koláč
dušanka 28. 06. 2017, 23:09