Chleba bez hnětení a bez pekárny
Obtížnost
Čas přípravy
Čas vaření
Celkový čas
Porce
Nutriční hodnoty
Příprava
Smícháme ve velké míse mouku, sušené droždí, sůl a kmín. Do takto zamíchané směsi přilijeme vlažnou vodu a mícháme, až se vše spojí. Množství vody je třeba upravit podle toho, jak se daří suché směsi s ní spojit, takže jí může být méně, ale i o něco více. Těsto necháme v míse, můžeme (ale nemusíme) zasypat hladkou moukou, přikryjeme utěrkou a necháme 8-12 hodin kynout. A v tom je ten fígl, proč chleba bez hnětení - dlouhé kynutí nahradí hnětení. Proto také těsto připravujeme buď večer a pečeme druhý den ráno, nebo si ho připravíme ráno před odchodem do práce a pečeme večer (příprava těsta zabere cca 5 minut práce. Po vykynutí vyndáme těsto na pomoučněný vál a vytáhneme ho na placku silnou cca 3-4 cm. Přikryjeme a necháme 15 minut odpočívat. Pak těsto překládáme, a to tak, že na třetiny - jak shora a zdola, tak z obou stran. Můžeme dále "vymodelovat" do žádaného tvaru (kulatý, veka) a opět necháme cca 20 minut odpočívat. To už ale zapneme troubu na 230°C a dáme do ní nádobu i s víkem, ve které budeme chleba péci. Když máme vše takto připraveno, tak přendáme těsto do této vyhřáté nádoby, potřeme slanou vodou, přiklopíme a cca 30 minut pečeme. Poté sundáme víko a chléb dopečeme cca 15 minut odkrytý. Dostaneme kvalitní, klasický kmínový chléb, který, pokud ho nesníme, je dobrý i 4. den, tedy i tehdy, kdy již kupované chleby musíme vyhodit.
Tip k receptu
Pokud jsme přidali vody více a těsto je řidší, nic se neděje. Po vykynutí vynecháte vyválení těsta na placku, která se pak skládá, ale těsto rovnou přelijete do vyhřátého pekáčku a pečete. Uvidíte, že chleba se i tak povede.
Do chleba lze přidat různá semína (já přidávám lněné a slunečnici), cibulku, škvarečky..., lze jej posypat... lze použít jinou mouku (pozor u špaldové či s vlákninou, že to bude chtít asi více vody).
Ajaja24. 09. 2012